21.04.2012.

Titula je naša!

Real Madrid je po prvi put nakon 23. decembra 2007. godine i gola Julija Baptiste pobijedio Barcelonu na Camp Nou stadionu! Kraljevi su pobijedili prvaka svijeta, Španije i Evrope, a konačan rezultat je glasio 1-2!

Real je počeo meč otvoreno - upravo onako kako je najavio Aitor Karanka - i dominacija se isplatila u 17. minutu. Sami Khedira je nakon zrbke koja je nastala nakon kornera Angela di Marije pogodio mrežu katalonskog giganta za 0-1!

Barca je dominirala u jednom aspektu igre - posjedu lopte. Očekivano. Imali su 70% posjeda lopte, no to im nije donijelo rezultat koji su tražili. Real Madrid je preko kontri napadao i takva igra se kraljevskom klubu u potpunosti isplatila.

Lionel Messi? Ko je najboljeg igrača svijeta strpao u džep? Argentinac se doslovno nije vidio. Udruženim snagama su odbrambeni igrači Reala zaustavili Lea. Cristiano Ronaldo? Eh, taj igrač je večeras začepio usta kritičarima! Nije odigrao ni on spektakularnu utakmicu, ali je bio neumoljiv kada je trebalo!

Alexis Sanchez je donio izjednačenje u 70. minutu - i to nakon mnogos sreće, jer se lopta sasvim slučajno odbila do Čileanca! Međutim, Cristiano je samo tri minuta kasnije nakon kontre Reala, na asistenciju Mesuta Ozila, pogodio za 1-2! Ronaldo je ušutkao 100 000 navijača na Camp Nou stadionu i definitivno riješio pitanje prvaka Španije za ovu sezonu! Nije još kraj, ali jasno je i običnom laiku da će Real uzeti titulu, prvu nakon sezone 2007/08 godine.

Također, vrijedi napomenuti da je Real sa ova dva nova gola oborio rekord kojeg je postavio Real predvođen Johnom Toschackom u sezoni 1989/90. Tada su los Blancosi zabili 107 golova, a Real Josea Mourinha sada ima 109 golova (!), a četiri kola su do kraja.

Sve u svemu, konačno smo dočekali da se radujemo pobjedi Reala na Nou Campu! Barca može, kako je i Pep Guardiola najavio, da se priprema za narednu sezonu u La Ligi!

Također, zanimljivo je da su svi davali male šanse Realu da večeras trijumfuje. Kladionice su davale velike šanse da će Barca pobijediti (1,67), a pobjeda Reala se kretala na kvoti oko 5,00. Pogotovo su bili glasni katalonski mediji, kao i fan-stranice Barcelone na internetu. No, nećemo više pričati o smiješnim Kataloncima, nego ćemo pričati o ovoj pobjedi i radovati se trofejima koji, nadamo se, konačno dolaze u Madrid!

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Mascherano, Puyol, Adriano (73' Pedro) - Busquets, Thiago, Xavi (69' Alexis Sanchez) - Iniesta, Tello (81' Fabregas), Messi;